Vasaloppet

Autor: Lukáš Havel

Letošního význačného ročníku 100 let od založení ( celkově se jelo 98 ročníků) jsme se zúčastnili v početném zastoupení. Organizace závodu a tratě byly perfektní, na startu v Salenu -15 C a v cíli v Moře +1 C, Na vrcholcích okolo Smaganu po Everstberg byla teplota kolem -4 C a byly zde rozdrcený led, který připomínal prašan, panovaly klasické severské podmínky, když delší odbu nechumelí. Před závodem jsme testovali stoupací mázu na ideální by se jevil klistr zlatý rex a nebo studené Nero přemazávané modrým extra, nicméně i tato máza nám nepřidala nakonec tak skluzná, že jsme téměř všichni zvolili jízdu  na hladkých  soupaž. Sních byl rychlý a tak to jízdě soupaž přálo. Letošní rok byl rychlý, sice se nedosáhlo nejrychlejšího času, ale podmínka na to  byla. Na start jezdí špalíry závodníků, ostatně startuje 15.800 závodníků, připočtemeli doprovod a diváky, je to již slušná masa lidí, která  většinou osobními vozidly se snaží  vměstnat na start. My jsme bydllei asi 10 km od stratu v lyžařském středisku Salen a tak se nám na start, respektive druhou stranu řeky podařilo dojet bez jízdy v koloně. Vstávali jsme kolem 4:15 a v pět ráno se nám podařilo vyjet a zaparkovat asi kilometr od startovní čáry. Ráno jsme hned šli  vystát jako všichni frontu do vlny. Většinou jsme jeli z první vlny, ale i tak již zde byla fronta tak na půl hodiny, první nadšenec zde stál již od 2:15 hod, ale o smyslnosti  tohoto počinu čekání v -15 C jsme opravdu pochybovali.  Pro dání lyží do  vlny, na startu je zhruba 60 stop vedle sebe, se v 500 až 1000 lidí  ve vlně, se dá docela slušně najít vhdoné místo. PAk jsme čekali v autě asi až do půl osmé, kdy jsme šli na start. Pozici na startu jsme zvolili od středu více vpravo, hned po startu celý střed asi 100 lidí  lehl a tak se nám podařilo bez potíží dojet až pod počáteční sjezdovku, kde jsme  nijak zvlášť neuvízli a mohli bez čekání vyjet až na první horskou prémii. Jakmile ji dosáhnete otevřou se před vámi nádherné severské pláně, my je měli ozářené ranním sluncem a již  vyhlížíte ceduli značící 87 km do cíle. Nicméně poměrně slušně to zpočátku odjíždělo a tak byl pro většinu z nás závod nádherným zážitkem. Nezapomínali jsme na každé občerstvovačce pravidelně doplňovat  gely nebo tablety ty  vetšinou těsně  před ní a na ní si dát jeden až  dva nápoje jońtáku nebo čaje. Mně se na trati osvědčili kokosové čokoládové tyčinky, které jsme si pomalu žvýkal ve sjezdech, když jsem měl pocit, že gelů nebo tablet jsem přelepen a přeslazen.    Lyže byly skluzné až do cíle a nikdo jsme neměli problém s tím, že by nám v závěru přestaly jet. V posledních  kilometrech  jsme již mohli stupňovat  tempo  a  těšit se do cíle. Zde jsou naše  výslkedky: Zdenda Melša 4:17, 309. místo, Lukáš Havel 4:39, 665. místo, Čenda Jirák 4:59, 1099. místo a Petr Pradáč  5:54, 2584. místo.

Jelyman 2022

Výborného výsledku dosáhli naši závodníci  na letošním Jelymanovi, podmínky na odrazovou mázu byly dost proměnlivé a postupně  u většiny  vedly k jízdě soupaž. Lyže jsme však měly skluzné a díky tomu na trati 40 km si dojel Zdenda Melša pro  vynikající 5. místo clekově a 1. ve své kategorii. Velmi dobře si se svým  závodem na dlouhé trati poradil Aleše Škoda ml., celkově 17., dále jeho táta Aleš byl 49. a Pavel Klíma 44. Na trati 20 km dosáhl výborného výsledku Lukáš Havel, celkově 2. a vyhrál svou kategorii, dále Milan Makovička byl  celkově 10.

VW Night light maraton volně 18. 2. 2022

Páteční večer si rozhodli zpestřit po náročném pracovním týdnu Čenda a Péťa Jirákovi ze SkiLauf teamu na Night Light maratonu v Bedřichově. Celý den panovalo v Jizerkách spíše dubnové počasí, sněžení střídal déšť a k tomu teploty nad nulou a silný vítr. Na večer ovšem předpověď slibovala okno bez deště a také to ke štěstí závodníků a pořadatelů vyšlo. Čenda se postavil na 2 kolovou trať 30 km a Péťa na trať 17,5 km. Již předem bylo jasné, že to nebude vzhledem k mokrému a místy hlubšímu sněhu lehký a rychlý závod. Navíc vítr sliboval, že při sjezdu z Hřebínku na Novou Louku bude foukat proti. Předpoklady se vyplnili a tak si Čenda s Péťou fyzicky sáhli na samé dno, ale jak s oblibou říkáme „všichni máme stejnou podmínku“. Naštěstí oba podržely lyže a dobrá máza od firmy TOKO. Čenda skončil 8. celkově a 2. v kategorii a Péťa 66. celkově a 2. v kategorii a už se těší na další ročník pod hvězdami.

Čenda

Jizerská 50 2022

Všichni jsme byli po delší závodní pauze natěšeni na další ročník Jizerské 50, která  se jela o opět  v rámci  seriálu  Visma Ski Classics, tento krát v rámci jejího Grandslamu top 4 bodovaných  závodů.  Závodní víkend Jizerské padesátky začal zdařilým závodem Čendy a Péťi Jirákových  na Bedřichovské 30, Čenda se umístil  na třetím místě v kategorii a Péťa se potěšila 6. místem ve své kategorii. Čenda nám připravil na  hlavní závod vynikající předpověď počasí, kterou se mu podařilo beze zbytku dodržet. Zbytek teamu tak jen mohl s mírnou nervozitou, která se snoubila s neutuchajícím nadšením, se dostavit na start a vydat se za nádherných  podmínek na trasu nedělního padesátikilometrového závodu.  Startu předcházelo ještě tradiční testování lyží a stoupacích  vozků na Jizerce. V nedělním závodě jsme byli překvapeni, že podmínky v horních  partiích Jizerských  hor byly ještě studenější a sníh sušší než v sobotu navečír a dalo se tak jet jen na studené stoupací vozky. Pravdou je, že jsme studené stoupací vozky mazali, ale byli bychom zřejmě ještě přísnější. Hladké přípravě startu opět napomohlo perfektní zázemí na horské službě na Bedřichově, čímž ještě jednou celému osazenstvu za team  děkuji.

Nedělní hlavní závod se zhruba 4000 závodníky vyhrál Andreas Nygard v rekordním čase 1:56:20. Tomuto  vynikajícímu času pomohl zejména celkově 4. Ermil Vokuev, který většinu závodu ve strojovém tempu bez ohledu na taktiku odtáhl.  Za náš laufařský team se hlavního závodu zúčastnil Zdeňek Melša, Robin Teplý, Lukáš Havel, Čenda Jirák, Aleš Škoda, Jirka Ježour Ježek, Pavel Klíma, Michal Němec a  Ladislav Zvolský.  Zdenda Melša konečně  atakoval nejlepší 100-vku a byl právě stý v čase 2:27:10. Letošní závod více než jiný rozhodl ve prospěch jízdy soupaž, která byla letos opravdu rychlejší a čerstvý tupý sníh namazané lyže brzdil. Jízdou soupaž dojel Robin Teplý na výborném 140. místě, 6. ve své kategorii, za 2:36:44. Trápení se skluzem a v kombinaci ztrátou formy po nemoci zažil Lukáš Havel. Čenda Jirák svůj výkonostní progres přibrzdil tím, že servisní buňka mu namazala příliš tutovou odrazovou mázu, přesto jeho čas 2:51:14 je výborný. Jirka Ježek bohužel doplatil na špatný výběr lyží a jeho pár číslo jedna bohužel ani na hladko nejel.  Aleš Škoda po delší odmlce v závodění ukázal, že ho jeho jalovice nabudili k pěknému výkonu, kterým prokázal svou připravenost na Vasův běh.  Pavel Klíma měl naopak výbornou servisní podporu a zaznamenal zlepšení a hodil do  teamu rukavici na další závody. I další kluci se srdnatě s tratí popasovali.

Orlický maraton 2022

Deštné v Orlických horách   o prvním únorovém víkendu hostilo Orlický maraton. Členitý terén v kombinaci s těžkými sněhovými podmínkami dal  závodníkům pořádně zabrat. Naši závodníci si s podmínkami a to zejména nedělního závodu klasickou technikou poradili na výbornou.  Husté chumelení a zaváté stopy byly náročně, ale nezdolaly nás a naopak jsme si závod užili. Snížená orientace a slabší značení v závěru zmátlo Lukáše Havla v dojezdu do cíle na trase 20 km závodu na tolik, že přijel do cíle napřímo a  musel si vyběhnout zpět  na tratě a objet závěrečný lesík a  přišel tak o celkové 2. místo. Díky  úžasnému sportovnímu gestu Pepy Šabaty, který  viděl, že závodníci  před ním se vracejí znovu  na tratě a to vedle Lukáše i Tereza Hujerová, na oba počkal před cílovou páskou a projel cílem až za oběma před ním jedoucími závodníky. Lukáš Havel si  nakonec dojel pro 3. místo  celkově a druhé v kategorii. Pepovi Šabatovi patří velké gratulace za skvělé sportovní gesto. Na stejné  zajel Milan Makovička 6. místo celkově a 3. ve své kategorii. Na dlouhé trati, která se jela na dva  okruhy, skončil na fantastickém 3. místě celkově Zdenda Melša, 1. ve své kategorii a včlenil se mezi soupažící  členy teamu Silvini na svých  hladčeji namazaných  lyžích. Výborně zajel i Robin Teplý, celkově 19. a 1. v padesátnících. Petr Pradáč se s tratí pěkně popasoval a skončil 60. celkově. Doufejme, že se nám podaří zúčastnit Jizerské 50 a že v pěkných  výkonech budeme pokračovat.