První část našeho týmu se vydala dne 19.3.2025 na sever za polární kruh vstříc severskému dobrodružsví s cílem se zúčastnit závodu Marcialonga Bodo a následně závodního dvojboje o víkendu Reistadlopet a Summit 2 senja, na které již přibyla zbylá část výpravy. Po příletu na sever do Bardufossu jsme si vypůjčili auto a zajeli 350 km na jih do města Bodo, u kterého se Marcialonga Bodo měla uskutečnit.
S ohledem na sněhové podmínky byl závod přesunut na nedalý Valnesfjord. Závodu se zúčastnila celá užší elita mužů a žen a jelikož se jelo na dva okruhy, tak ostatní amatéři mohli startovat až 2 hodiny po startu elity mužů. Bohužel se oteplilo až o 4 stupně na +8 stupnů a tak podmínky jsme měli pomalejší, než které panovaly pro závod elity. Trať vedla částí národního parku a nabízela malebné výhledy po okolí, celkové stoupání bylo zhruba stejné jako na Jizerské 50, ale prudké výšvihy a teplota učinily závod opravdu těžký. Zdenda se rozhodl objet závod soupaží a dojel na konec v čase 2:43:09 71. 33 minut za vítězným Erikem Sverdrupem Augdalem 2:09:21 a v amatérech 3. celkově! Já dojel 89. v čase 3:00:48 a Milan 99. v čase 3:07:21, umístění v první 100 se počítá a byli jsme všichni spokojeni, jak se skluzností lyží, tak mi s Millanem i s odrazem, který perfektně zafungoval a byl i skluzný.
Na další část výletu jsme se přesunuli trajektem na Lofoty. Již jen cesta po rozbouřeném moři byla pro nás středoevropany zážitkem, který jsme však rádi vyměnili za klidné přistání na pevnině a procházku místní neskutečnou přírodou. Po dvou denním přespání na Lofotech jsme se přesunuli směrem k Bardufossu, kam dorazila již druhá část výpravy, abychom se mohli společně soustředit na vrchol letošní sezóny a tím byl dvojzávod sobotní Reistadlopet na 46 km a zejména nedělní velké finále Summit 2 Senja na 60 km.
Sobotní závod provázely složité podmínky, ráno a během závodu pršelo a na startu byly +3 stupně, na vršcích trati však byl -1 a chumelilo. Kdo mohl, jel na mikrokontaktech, náš tým je neměl a tak jsme se pokusili namazat. Doporučená máza od Swixu za mne musela selhat, což bylo vidět na okolojedoucích závodnících a mi ačkoli jsme mazali ještě teplější variantu, tak ti kteří nedali celou podkladovou vrstvu z klistru, též první kopec nebyli schopni použít klasiku a museli dlouhé stoupání vyjít stromečkem, což vedlo k nemalé časové ztrátě. Přesto jsme hrdí na to, že jsme dokázali vytvořit variantu, která u Kuby a Milana zafungovala, jak jsme odladili z předchozího dne testování a kluci zajeli výsledkově pěkný závod. Opět jsme startovali až za elitou a to zhruba 45 minut. Nejlépe se však s tratí opět popasoval Zdenda, který ač totálně promazal, zvolil svou oblíbenou soupaž na namazaných lyží a dojel i s elitou na celkově vynikajícím 82. místě v čase 2:51:23 s odstupem 37 minut za celkovým vítězem Augdalem 2:13:59. Kuba dojel 92. v čase 2:58:30 a Milan 104. v čase 3:10:08, já 114. v čase 3:14:44, Čenda 123. v čase 3:21:47 a Lukáš Ruker 184. v čase 4:02:32.
Nedělní závod byl za odměnu. Jednak nás potěšila zpráva, že konečně můžeme startovat společně s elitou a zejména panovaly fantastické podmínky, ráno -4 bezvětří a slunečné počasí. Na nedělní závod hodil Zdenda Kubovi rukavici v boji o post týmové jedničky a zvednul ji Milan, který dojel z týmu celkově druhý a který když odpadal za Kubou a pomalu jsem ho dotahoval, byl natolik nabuzen skupinou prvních žen kolem Stiny Nilson, které startovaly 5 minut za námi, že zapnul přídavný motor a vydal se je držet zuby nehty a jel následně parádně až do cíle. Celkově vyhrál Ole Jorgen Bruvoll v čase 2:36:35 z teamu Engcon. V Grand finále mohli startovat jen ti, kteří skončili v závodech skiclassic do 50 % času vítěze. Ačkoli se kvalifikovalo 3600 lyžařů a závodu se mohlo účastnit 250, tak na start se jich postavilo jen 16 a z toho nás 5 ze Skilauf týmu a Fanda Landa. Všichni Česi jsme jeli i oba víkendové závody, stejně jako profíci a za náš tým jsme spokojeni s tím, že jsme dokázali být všichni opět i v nejtěžším závodě sezóny do 50% času vítěze. Je pěkné sledovat, jak účast v našem v týmu zvyšuje členům výkonnost a loni i letos udělal velký krok zapojením do týmu Kuba a letos velký výkonnostní skok Milan. Prostě vás to lepším servisem, podmínkami a prostředím žene dál a jak jsme na Grand finále Summit 2 Senja dopadli? Zdenda Melša 81. 3:16:53, 86. Milan Makovička 3:35:30, Kuba Rucker 3:37:04, Lukáš Havel 3:45:32 a Čenda Jirák 3:52:26.