Orlický maraton 2022

Autor: Lukáš Havel

Deštné v Orlických horách   o prvním únorovém víkendu hostilo Orlický maraton. Členitý terén v kombinaci s těžkými sněhovými podmínkami dal  závodníkům pořádně zabrat. Naši závodníci si s podmínkami a to zejména nedělního závodu klasickou technikou poradili na výbornou.  Husté chumelení a zaváté stopy byly náročně, ale nezdolaly nás a naopak jsme si závod užili. Snížená orientace a slabší značení v závěru zmátlo Lukáše Havla v dojezdu do cíle na trase 20 km závodu na tolik, že přijel do cíle napřímo a  musel si vyběhnout zpět  na tratě a objet závěrečný lesík a  přišel tak o celkové 2. místo.

Díky  úžasnému sportovnímu gestu Pepy Šabaty, který  viděl, že závodníci  před ním se vracejí znovu  na tratě a to vedle Lukáše i Tereza Hujerová, na oba počkal před cílovou páskou a projel cílem až za oběma před ním jedoucími závodníky. Lukáš Havel si  nakonec dojel pro 3. místo  celkově a druhé v kategorii. Pepovi Šabatovi patří velké gratulace za skvělé sportovní gesto. Na stejné  zajel Milan Makovička 6. místo celkově a 3. ve své kategorii. Na dlouhé trati, která se jela na dva  okruhy, skončil na fantastickém 3. místě celkově Zdenda Melša, 1. ve své kategorii a včlenil se mezi soupažící členy teamu Silvini na svých  hladčeji namazaných  lyžích. Výborně zajel i Robin Teplý, celkově 19. a 1. v padesátnících. Petr Pradáč se s tratí pěkně popasoval a skončil 60. celkově. Doufejme, že se nám podaří zúčastnit Jizerské 50 a že v pěkných  výkonech budeme pokračovat.