Bieg Piastow 2019

Autor: Aleš Škoda

V sousedním Polsku jsme jeli nejvetší polský laufařský závod, běh Piastů. Závod se koná v rámci serie World lopetu tratě leží nedaleko Harrachova hned za hranicemi v Jakuszycích. Kdo již zde byl lyžovat ví, že Jakuszyce nabízí tradičně vynikající lyžařské podmínky na skvěle připravených tratích. V pátek se jel závod na 30km, který zajel pěkně Michal Karlík celkově 64. a Pete Blahna celkově 91, ale na vinikajícím 2. místě v kategorii nad 60 let. Sobotní hlavní závod s téměř 1500 startujícími zajeli výborně Zdenda Melša 27. celkově a Lukáš Havel 35. celkově, který byl 7. ve čtyřicátnících.

Den před závodem jsme měli možnost proniknout do dílny Toko servisu a připravit si skvělé lyže, které jely nejen dobře ale byly srovnatelně s hladkými lyžemi mazanými bez odrazových vosků. Námi připravené lyže však i dobře stoupaly a tak byla radost si padesátku zaběhnout. Se Zdendou jsme ještě nevěděli, jak dokáže ve Visma ski classics využít teamovou taktiku team Koteng, ale v sobotním závodě, jsme si ji sami vyzkoušeli, jeli jsme většinu závodu pospolu, nastupovali jsme spolu ve skupině, ve které jsme šli do úniků a postupně trhali naše spoluzávodníky jako kalendář a byli jsme nadšeni vzájemnou spoluprací, že nás průběh vlastního závodu těšil mnohem více než samotné pěkné umístění v cíli. Nedělní závod na 25 km jel opět Pete Blahna a skončil na pěkném 85. místě celkově a vynikajícím 6 místě v kategorii nad 60 let.