Olfincar skilauf team na jizerské 50

Autor: Aleš Škoda

Jizerská 50 2019 Jizerská 50 se jela o víkendu 8.-10.2. v rámci seriálu Visma Ski Classics a je třetím jejím nejstarším závodem. Jejím silným příběhem je vzpomínka na 15 horolezců, kteří tragicky zahynuli v roce 1970 na Huascarránu pod lavinou vyvolanou silným zemětřesením, které v dané oblasti zapříčinily sesuvy půdy, jež usmrtily desítky tisíc osob. Všech 15 horolezců se účastnilo 3. ročníku Jizerské padesátky dne 1.2. 1970 před jejich odjezdem na expedici na Huascarán. První závod Jizerské padesátky se zrodil jako kamarádský a zároveň nominační závod na Krkonošskou sedmdesátku a zároveň se jej v rámci přípravy účastnila řada horolezců. Tak se zrodil největší laufařský závod v Čechách, který nakonec počtem závodníků Krkonošskou sedmdesátku překonal.

V rámci závodu Jizerské 50 se jel pátek závod volnou technikou na 30 km. Závodu se zúčastnil a velmi slušný výsledek zajel Čenda Jirák, který dojel na 39. místě celkově ,12. v kategorii a dále Michal Karlík zajel 68. místo, 11. v kategorii. Kluky nepodržely lyže, které zejména Čendovi oproti ostatním borcům jely viditelně pomaleji. Sobotního zvodu na 25 km klasicky se zúčastnila trojice závodníků, kdy na trati Marii Havlovou 5. v kategorii a Petru Jirákovou 6 . v kategorii doprovodil Lukáš Havel 5. v kategorii a celkově 13. Nedělní hlavní závod se zhruba 4800 závodníky byl nejsledovanějším závodem víkendu. Závodu se zúčastnila řada vynikajících závodníků. Měli jsme možnost startovat s nejlepším sprintérem a vítězem Vasova běhu Andreasem Nygardem, nechyběl Tord Alse Gjerdalen a dále i trojnásobný vítěz Jizerské padesátky Morten Eide Pedersen. Z našich závodníků se zúčastnila kompletní laufařská špička na čele se Standou Řezáčem. Za náš laufařský team se hlavního závodu zúčastnil Lukáš Havel, Aleš Škoda a Čenda Jirák. Lukáš Havel těsně atakoval nejlepší 100, ale při stoupání na Smědavu mu klistrová máza namrzla a bakule sněhu mu neumožnily skluz a ztratil cenné minuty. Až po chvílích běhu s bakulemi a strháváním sněhu z lyží se problému s namrzáním definitivně zbavil přechodem na soupaž, kterou dojel až do cíle. Celkově i tak skončil v čase 2:38.40 na velmi pěkném 114. místě celkově. Oba další borci dojeli též do třech hodin a Čenda Jirák s vynikající mázou na zlatý rex, která nenamrzala ani ve stoupání na Smědavu zajel s časem 2.53.06 259.místo a Aleš Škoda se obdobnými problémy s namrzáním jako Lukáš s časem 2.56.30 dojel na celkově 365. místě. Skluzná máza byla u všech kluků velmi dobrá a musíme pochválit TOKO skluzné vozky, kdy jsme jely na žluté HF a žlutý prášek. Chumelení bylo silnější než hlásila předpověď a avizované oteplení se na hřebenech nekonalo, problémy s namrzáním postihly spousty dalších závodníků a tak se ukázalo, že navržená máza zlatý rex či fialka se stříbrným byla asi nejlepší volbou na závod.